logo   AKTUALITY
aktualita

Před týdnem, 8. 3., jsme slavili Mezinárodní den žen. Na téma rovnosti žen v dopravě proběhla řada akcí, např. mezinárodní webinář „Gender a mobilita – jak plánovat lepší mobilitu pro všechny“, kde účastníci diskutovali návrh Zelené knihy “Gender and (Smart) Mobility”. Zelená kniha vychází z výsledků průzkumů ze sedmi zemí (z toho pěti evropských) a pro zájemce je ke stažení zde
Ukazuje se, že otázky, jak vytvářet efektivní, bezpečnou a inkluzivní mobilitu pro všechny, jsou stále důležité téma, a to i v České republice. Například podle národního šetření CDV „Česko v pohybu“ disponuje u nás automobilem 71,9 % mužů, ale jen 57,9 % žen. Co se týče přístupu k jízdnímu kolu, je již přístup k němu vyrovnanější – jízdní kolo vlastní 54 % mužů a 50,1 % žen. Situace se mění u předplatného na hromadnou dopravu, kde naopak mají „převahu“ ženy – předplatné na hromadnou dopravu má zaplaceno 35,7 % žen a jen 29,1 % mužů (zdroj: https://www.ceskovpohybu.cz/).
Genderové rozdíly v dopravě jsou velmi patrné i ve sdílené dopravě. Naše šetření na třech ústeckých institucích (viz https://1url.cz/@DaM a https://1url.cz/@budoucnost_dopravy) věnované potenciálu sdílení jízd do práce (carpoolingu) ukazuje větší zájem a využívání tohoto způsobu dopravy mezi muži. Muži jsou u carpoolingu také častěji řidiči. To, že je carpooling využíván více muži, potvrzují i zahraniční studie.
Omezený přístup k určitým druhům dopravy a mobilitním službám ovlivňuje mj. cestovní čas a komfort. Různé skupiny uživatelů mají navíc specifické požadavky, u žen je to zvláště požadavek na bezpečnost a dostupnost dopravy. Jak reflektovat při plánování dopravy, konkrétně při tvorbě Plánů udržitelné městské mobility (SUMPs), potřeby a požadavky žen a zranitelných skupin uživatelů v dopravě (děti, senioři, osoby s mentálním či fyzickým hendikepem), popisuje nová metodika Evropské komise „Addressing Gender Equity and Vulnerable Groups in SUMPs“ (ke stažení zde: https://1url.cz/@GENDER_EQUITY).
.
Kontakt: Hana Brůhová Foltýnová, Výzkumný tým Doprava a mobilita

15.03.2021
DaM logo
 
FB  +420 475 284 708
FB  info@mobilita-ieep.cz
FB  @dopravamobilita
VÝZKUMNÝ TÝM DOPRAVA A MOBILITA
Institut pro ekonomickou
a ekologickou politiku

Fakulta sociálně ekonomická
Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem
Moskevská 54
Ústí nad Labem
400 96
map
©2021 Mobilita-ieep.cz. Publikování nebo další šíření obsahu je bez písemného souhlasu Mobilita-ieep.cz zakázáno.