V prosinci 2023 byla oficiálně ukončena realizace projektu EMPIRIC (Emerging Issues in Sustainable and Effective Regional Mobility Planning and Research – Nové otázky v oblasti plánování a výzkumu udržitelné a efektivní regionální mobility), který byl podpořen z Fondu pro bilaterální vztahy EHS a Norska („Norských fondů“). Projekt umožnil další rozvoj spolupráce mezi výzkumným týmem Doprava a mobilita na FSE UJEP (www.mobilita-ieep.cz) a norskou výzkumnou organizací v oblasti dopravní ekonomie TØI (Transportøkonomisk institut, https://www.toi.no). Společné aktivity obou týmů se zaměřily především na oblast koordinace dopravního a územního plánování měst a krajů.
Projekt mimo jiné přinesl inspiraci z Norska do českých měst. V Norsku se v největších městských oblastech od roku 2012 rozvíjí koncept nulového růstu dopravy. Jde o inovativní koncept v dopravním plánování, který představuje integrovaný přístup k územní a dopravní politice. Tento cíl je součástí národních dopravních strategií a postupně se integruje do strategického plánování i menších měst. Jeho záměrem je absorbovat růst osobní dopravy ve prospěch udržitelných druhů dopravy, tj. veřejné dopravy, cyklistiky a chůze, čímž by měl být zajištěn dlouhodobý pokles podílu automobilové dopravy a s tím spojený pozitivní vliv na životní prostředí.
Zástupkyně norského partnera dr. Aud Tennøy také vystoupila jako keynote na konferenci „Budoucnost městské mobility v kontextu společenských výzev“, která proběhla v Praze dne 19. 10. 2022, kde představila právě tento koncept politiky nulového růstu osobní silniční dopravy. 2. – 6. října 2023 pak zástupci týmu Doprava a mobilita s podporou a účastí místních partnerů realizovali exkurzi po norských městech (Oslo a menší a středně velká města Jessheim, Lillehamer a Hamar). Exkurze umožnila výzkumníkům získat ucelený pohled na norský model plánování dopravy a veřejných prostranství a nasbírat další inspirativní poznatky, které mohou být aplikovány i v českém prostředí. Z exkurze vznikla zpráva, která je k volně dispozici zde.
Jak zdůrazňuje hlavní řešitelka projektu Hana Brůhová Foltýnová: „Spolupráce obou týmů se ukázala jako přínosná, umožnila expertům z obou týmů se lépe poznat a vyměnit si zkušenosti z výzkumných aktivit i z dopravního plánování měst. Identifikovali jsme také řadu společných výzkumných témat, která se budeme snažit dále společně řešit i v budoucnu. Máme tak rozhodně na co navázat.“
Další informace k projektu jsou k dispozici zde.
Děkujeme Fondu pro bilaterální vztahy EHS a Norska za podporu projektu EHP-BFNU-OVNKM-4-088- 2022.