logo   Aktuality
aktualita

V prestižním nakladatelství Edward Elgar vyjde v dubnu letošního roku kniha s názvem „Discourse Analysis in Transport and Urban Development“ (Analýza diskurzu v dopravě a městském rozvoji“). Tato kniha přináší nový přístup ke zkoumání různých názorů a kontroverzí ve společnosti s využitím analýzy diskurzu, kterou nově aplikuje v oblasti dopravy a městského rozvoje. Jednu z kapitol knihy připravily i členky našeho týmu, konkrétně Hana Brůhová Foltýnová, Kristýna Rybová, Radomíra Jordová a Eliška Vejchodská. Editory knihy jsou profesoři Robin Hickman a Christine Hannigan z University College London. Knihu je možné si objednat již nyní zde.

Tato kniha, která kombinuje teorii s empirickými případovými studiemi, přináší nový pohled v oboru tím, že se kriticky zabývá pochopením různých perspektiv a subjektivit spojených s dopravními systémy a projekty rozvoje měst. Pomocí začlenění širších společenských a politických kontextů jsou zkoumány různé přístupy k analýze diskurzu, včetně analýzy obsahu, analýzy kritického diskurzu a tzv. Q-metody. Kapitoly, které zkoumají situace v dopravě a městském rozvoji, se zabývají reklamou na automobily, rekonstrukcí dálnic, veřejnou dopravou, poskytováním autobusů, sítěmi pro pěší a cyklisty nebo novými technologiemi. Nakonec kniha tvrdí, že mainstreamové názory a procesy musí být konfrontovány, aby bylo možné reagovat na současné výzvy veřejné politiky. Kniha je důkazem, že využití analýzy diskurzu ve výzkumu, plánování a implementaci dopravy a rozvoje měst je přínosné a posouvá poznání a rozhodování dále.

Tato kniha přináší nejen důležité čtení pro studenty a vědce v oblasti plánování dopravy a rozvoje měst. Praktické studie budou užitečné pro tvůrce dopravní politiky a strategií rozvoje a odborníky z praxe v městských a regionálních úřadech, poradenských společnostech a občanské společnosti.

Více o knize zde.

16.01.2023
DaM logo
 
FB  +420 475 284 708
FB  info@mobilita-ieep.cz
FB  @dopravamobilita
VÝZKUMNÝ TÝM DOPRAVA A MOBILITA
Institut pro ekonomickou
a ekologickou politiku

Fakulta sociálně ekonomická
Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem
Moskevská 54
Ústí nad Labem
400 96
map
©2021 Mobilita-ieep.cz. Publikování nebo další šíření obsahu je bez písemného souhlasu Mobilita-ieep.cz zakázáno.